Mitől jó egy gamer egér?
Ha valóban érdekel a játék béli teljesítmény, akkor nem az kell hogy izgasson, hogy mennyire villog RGB színekben az egered, vagy mennyire futurisztikus a kinézete. Hiszed vagy sem, egy jó gamer egér, és egy annak kinéző között hatalmas különbségek vannak. Olvass tovább, és megtudod, mik ezek!
Aktuális kínálatunkról érdeklődj e-mailben ( rendeles@patronestoner.hu ) vagy telefonon ( +36305497834 )!
Miért drágák a gamer egerek?
Ez egy összetett kérdés, de a rövid válasz így hangzik: A gamer egerek jobb minőségű alapanyagokból készülnek, érzékelőik pontosabbak és gyakran aprólékosan állíthatók, valamint ne felejtsük el, hogy a márkanevet is meg kell fizetnünk a vételár részeként.
Ássunk kicsit mélyebbre és nézzük meg mire figyeljünk, ha jó minőségű gamer egeret szeretnénk:
Mi az a hibátlan érzékelő (flawless sensor), miért fontos hogy ilyen legyen az egerünkben?
A profi gamer egér hibátlan érzékelővel rendelkezik. Pont annyit és úgy mozdul, olyan gyorsan vagy lassan, ahogy a játékos mozdítja az egeret. Ahhoz, hogy egy szenzor felkerülhessen a hibátlanok (flawless szenzorok listája 1, 2) közé, több dologban kell jeleskednie: Ne remegjen, megfelelő legyen a „kisimítása”, opcionális kurzorgyorsítás, pontos előrejelzés, X-Y tengelyi mozgás hibátlan érzékelése, részletesen variálható DPI, 500Hz vagy magasabb lekérdezés (polling rate), és további finomságok, amiket a bejegyzés végére részletesebben megismerhetsz.
Ha még mindig itt vagy és olvasol, akkor üdv a gamerek világában! :) Idáig, és ennél tovább jellemzően azok olvasnak, akiknek nem elég a pasziánsz vagy az aknakereső, és a kompetitív multiplayer játékokban is szeretnék megállni a helyüket. Lesz némi szakzsargon és angol kifejezés is, de ezeket nagyrészét ismerni fogod. Menjünk hát végig mitől döglik a légy, és mi tesz igazán kiválóvá egy gamer egeret, illetve mit érdemes elkerülni!
Lézeres gamer egér, vagy optikai gamer egér a jó választás?
Nem jobb egyik a másiknál. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, de egy dolgot ne feledjünk: a fő különbség az optikai és az lézeres egér között az a megvilágítási forrás: az optikai egérnél egy pici LED fényforrás, a lézeres egérnél lézer fény adja a fényt, amivel a szenzor dolgozik. Nem a fényforrás határozza meg melyik a jobb, hanem az egér további tulajdonságai (DPI, polling rate stb.).
Olvass tovább, ha tudni szeretnéd miket keress, és miket kerülj el amikor vérbeli gamer egeret választasz!
„Jitter” vagyis remegés
Remegés akkor fordul elő, amikor az érzékelő zajos jelet lát, ami ugráló kurzort eredményez a képernyőn. Ezt nyilvánvalóan nem szeretnénk! Remeghet a kurzorunk az egérpad rossz minősége miatt, vagy az íróasztal asztallapján lévő egyenetlenségek, vagy túl fényes felület (üveg/fém asztal) miatt.
Tipp: Egy minőségi egérpaddal mind a lézeres, mind az optikai gamer egerek jó szolgálatot fognak tenni remegés nélkül!
Simítás (Smoothing)
Az egérérzékelők több pillanatképet rögzíthetnek az egér pozíciójáról, mint amennyit jelentenek a számítógépnek. Például lehet egy egérérzékelő pozíció felvétele 2000, míg másodpercenként csak 1000-szer (1000 Hz) jelent a számítógépnek. Ilyenkor simítás történik, úgy, hogy az egérérzékelő átlagolja a két felvételt, ahelyett, hogy megosztaná a legutóbbi pozíciót.
Kurzorgyorsítás
A legtöbb játékos jobban szereti az 1:1 arányú bevitelt a kézről a kurzorra, ami azt jelenti, hogy a kurzor mozgási sebességének meg kell egyeznie a kezed egérmozgatási sebességével. Ez az 1:1 arányú mozgás jobb izommemóriát és kiszámíthatóbb teljesítményt eredményez a játékosok számára idővel. A kurzorgyorsítás megváltoztatja ezt az 1:1 arányt, tehát ha az egérmozgatási sebesség átlép egy bizonyos küszöböt, megváltozik az egér mozgási sebessége (általában gyorsul)
Tipp: Az utóbbi 2-3 évben egyre tűnnek fel olyanok, akik szerint javíthat a rámutatási (célzási) pontosságon a kurzorgyorsítás, de ez nagyban függ az egyén megszokott egérérzékenységétől, sebességétől.
Előrejelzés (Prediction)
Az előrejelzés segít abban, hogy nem teljesen függőleges vagy vízszintes mozgások tökéletesen függőlegesek vagy vízszintesek legyenek a képernyőn. Ez hasznos lehet bizonyos rajzoló és tervező alkalmazásoknál, de nem kívánatosak játék közben.
Tipp: Ezt a funkciót ne felejtsük el kikapcsolni, ha valahol meglátjuk bekapcsolva, vagy aktívnak érzékeljük!
Tengely aszimmetria
Egy jó érzékelőnek egyformán kell reagálnia az X tengely (bal/jobb) és az Y tengely (fel/le) szerinti mozgásra. Egyes érzékelőknek vannak olyan hibái, amelyek az valamelyik tengely mozgását valamivel érzékenyebben veszik, mint a másikat. Ilyet értelemszerűen nem szeretnénk.
Felbontás
A felbontás annak a besorolása, hogy az egérérzékelő mennyire érzékeny a fizikai mozgásra, ez a szám CPI (counts per inch) vagy DPI (dots per inch)-ben van kifejezve. A helyes kifejezés a kevésbé használt CPI lenne, vagyis mennyi mozgást számol az érzékelő a fizikai mozgás hatására, de általában a gyártók DPI-nak hívják, ami bár helytelen, de ugyanúgy elfogadott.
Minél magasabb a CPI, annál jobban mozog (több utat tesz meg) az egérkurzor minden egyes mozdulattal. A játékosoknak megvannak a saját preferenciái, nincs legjobb CPI-beállítás.
Tipp: Általánosságban azért elmondható, hogy a legtöbb profi játékos 400-1000 DPI/CPI közötti értéket használ.
Mi az érzékelő lekérdezési aránya (polling rate)?
A lekérdezési arány arra vonatkozik, hogy az egér milyen gyakran jelenti a számítógépnek az új információkat. A lekérdezési frekvenciát Hz-ben mérik. Az 1000 Hz azt jelenti, hogy az egér másodpercenként 1000-szer jelenti pozícióját a számítógépnek.
A minél magasabb lekérdezési arány előnyösebb a játékosok számára, ha a lehető legfrissebb egérpozíciós adatokat szeretné elérni. A magasabb lekérdezési arány több energiát fogyaszt, ezért az alacsonyabb lekérdezési arány előnyösebb lehet, ha az akkumulátor élettartamát szeretnénk kímélni wireless egerünknek.
Tipp: A legtöbb jó minőségű gamer egér szenzora 1000 Hz-es lekérdezési frekvenciára képes, és ez bőven elég a játékhoz, de egyes versenyeken induló e-sportolók még mindig 500 Hz-es egerekkel játszanak.
Maximális gyorsulás
A max gyorsulás annak mértéke, hogy egy egérérzékelő mekkora gyorsulást tud pontosan kezelni. Ezt G-ben mérjük. Egy jó gamer egérnek képesnek kell lennie álló helyzetből az irányváltozások és a gyors mozgások pontos kezelésére. A modern, akár 50G-t is elérő szenzorok olyan gyorsulást képesek lekövetni, ami jelenleg jóval meghaladja az ember fizikai képességeit.
Tipp: keressünk legalább 20G szenzoros egeret.
Elemelési távolság (LOD)
Az elemelési távolság az érzékelő felülettől (ami remélhetőleg egy jobb minőségű egérpad) való működési távolságának mértéke, mm-ben mérve.
Azok a játékosok, akik gyakran felemelik az egeret játék közben, alacsony (1mm) LOD-ot szeretnek beállítani, mert nem jó, ha az érzékelő letapogatni próbál, miközben az egér a levegőben van, hiszen nemkívánatos és váratlan mozgást eredményezhet a kurzor pozíciójában.
Tipp: Az emelkedési távolság mértéke teljesen szubjektív, azonban egyes érzékelők testre szabható emelési távolságokkal rendelkeznek, ezért azt javaslom, hogy próbálj ki különböző LOD-okat, hogy érezd, melyik számodra a legmegfelelőbb.
Ideális egérfelületek
Az optikai egérérzékelők a legtöbb átlátszatlan felületen működnek, a nyomkövetés pedig egyenletes és sima felületeken működik a legjobban, legyen az szövet, műanyag, fa vagy fém. Az optikai érzékelők nem működnek jól üvegen, a kamera nem elég érzékeny ahhoz, hogy nyomon kövesse az üvegen lévő változásokat. A lézer jobb az üvegfelületekhez. A lézerszenzor érzékenyebb, így képes érzékelni akár az üvegen lévő mozgást is, de üveg felületen azért nem ajánlatos játszani, mert az apró karcok befolyásolhatják a célzást!
Tipp: Mit sem ér egy drága, profi gamer egér, ha rossz minőségű egérpadon, esetleg egérpad nélkül használod! Egy jó egérpad segít az egeredben rejlő teljes potenciál kiaknázásában! Szánd rá azt a pár ezer forintot, megéri!
Ha végigolvastad a cikket, és nagyjából értetted miről volt szó, akkor máris többet tudsz a gamer egerekről mint a legtöbb, magát gamernek hívó hétköznapi játékos. Gratulálok! :D
Válassz kedvedre egy jó egeret kínálatunkból: itt találod őket.
GL&HF! ;)